Her yıl yüzbinlerce genç, üniversiteden mezun olarak iş yaşamına adımlarını atmaktalar.

 

Bir gladyatörler arenası olan ve kuralların katı olduğu iş dünyasında, onlar birer ürün; işletmeler ise ürünü pazardan seçecek, alacak ve değerlendirecek olan müşteriler. Ürün sayısının bu kadar fazla olduğu bu pazarda seçilen olabilmek, aranan ve arzu edilen –WANTED- olabilmek için yapılması gereken nedir? İşletme ürünlerden arasından neden Ali’yi, Ayşe’yi, Veli’yi değilde kişiyi seçsin? Bunun sırrı nerede yatmakta?

Bunun sırrı aslında, tek bir kelime de yamakta: YARATICILIK. İş dünyasında sıradanlara yer yok. Sıradan olanlar belli bir süre sonra tıkanacaklar. Bu arena, sıradışı olanların arenası. Gerçi bizin eğitim sistemimizde yaratıcılık konusu her zaman son sıralarda yeraldığı için bunu fiiliyata dökmek o kadar da kolay değil. Yaratıcılığı engelleyecek bütün “DÜŞÜNCE KATİLLERİ” dört bir yanımızı çevirmiş durumda. Mevcut yöntemlerle, her zaman “aynı yoğurt yeme” biçimleri tercih ediliyor. Yeni analizlere, yeni beyinlere çok da açık bir toplum olduğumuzu söylemek gerçekten zor. İşin gençlik ve iş yaşamı boyutuna gelince, gençlerin kendilerini iş dünyasına kabul ettirebilmeleri yaratıcılık düzeylerine kalmakta. Sıradanların arasından orjinali, özgün olanı ya da kremanın kremasını seçebilmek, biz insan kaynakları danışmanlarının ya da işletmelerin en önemli amacı. Bu nedenle üniversiteden mezun olan ve kariyerleri yolunda ilk adımları atan gençlerin, diğer arkadaşlarından ya da aslında rakiplerinden farklı olduklarını bir şekilde gösterbilmeleri gerekiyor. Fark yaratan olabilmek ise ancak ve ancak kişinin yaratıcılığını kullanması ile mümkün. İş yaşamında yüksek hedeflere deklaratif değil, kreatif insanlar ulaşırlar. Yaratıcılık ise belli ölçüde kişinin kalıtsal özelliklerinden kaynaklanmakla birlikte; aynı zamanda çaba ve eğitimler sonucunda geliştirilebilen bir yetkinliktir.

Amacınız ne olursa olsun, ister iş aramak ve bulmak, ister çalıştığınız işte ve uzun soluklu kariyerinizde yükselmek , ihtiyacınız olan şey; FARK YARATAN OLABİLMEK ve insanların size diğerlerinden farklı bakış açıları ile yaklaşmalarını sağlamaktır. Bunun için yapmanız gereken şey ise; ruhunuzdaki ve beyninizdeki yaratıcı potansiyelleri geliştirmek, düşünce katillerine uymamak ve kendinizi başkalarına beğendirmeye çalışmamaktır. Cosby Show’un yaratıcısı Bill Cosby’in söylediği gibi: BAŞARININ ANAHTARINI BİLMEM AMA BAŞARISIZLIĞIN ANAHTARI, KENDİNİ BAŞKALARINA BEĞENDİRMEYE ÇALIŞMAKTIR. Kendiniz olun ancak yaratıcı potansiyellerinizi ortaya çıkarmaya gayret etmeyi unutmayın.

occonsbanner17