Ülkemizin içinden geçtiği ekonomik kriz ve buna bağlı olarak her geçen gün iş dünyasındaki şirketlerde işten çıkarmaların,istihdam daraltılmasına gidilmesinin yeni mezun ya da mezun olmak üzere olan gençlerin motivasyonları üzerinde olumsuz etkiler yarattığını girdiğimiz her mülakatta görmekteyiz.

 

Bu durum ortaya bir başka gündem maddesini beraberinde getirmekte, peki bu gençler nasıl iş bulacak? Kariyerlerinin ilk basamaklarına nasıl adım atacaklar? Bu soru aslında en başta İnsan Kaynakları Yönetiminin Eleman Seçme ve Yerleştirme boyutu ile ilgilenen bizlerin cevabını bulması gerektiği bir husus. Gerçekten de kriz ile birlikte en tepedeki yöneticilerin bile oturdukları koltuklarda rahat oturamama gibi bir durumları var, değil ki yeni mezun olmuş, deneyimsiz bir genç hak ettiği koşullarda iş bulabilsin. Ancak bu durum kesinlikle ve kesinlikle genç arkadaşların moralini bozmasın. Bu yazı onların moralini bozmaktan ziyade somut olaylar karşısında rasyonal hareket etmelerini sağlamaya yönelik olarak kaleme alınmıştır. Evet,durum bu. Ama durum bu diye de oturup hüngür hüngür ağlayalım mı? Hayır, öncelikle düşünce yapımızı uzun vadeli bir perspektif içine almalıyız.

Birincisi, bugün iş bulmak için temel kriter ”farklılığı yaratmaktır”. Eğer yaşıtlarınızdan farkınız yoksa veya gerek kişisel,gerek iş becerisine yönelik davranışlarınızda bir innovasyon sağlıyamıyorsanız isterseniz Harvard mezunu olun istenen özellikleri bünyenizde bulundurmuyorsunuz demektir. Bu nedenle kendinizi devamlı geliştirecek yeni becerilerin, yeni nosyonların peşinde koşmalısınız.

İkincisi, yaşamı çok boyutu ile düşünün. Siz iş bulsanız da bulmasanız da güneş yarın yine doğacak ve batacak. Uzun süre iş bulamasanız dahi hiçbir zaman pes etmeyin. Bu dünyada yenilgilerden korkanlara değil, yenilmekten ders alanlara yer var. Her yenilgi sizin için bir hırs kaynağı teşkil etsin, olaylara dört elle sarılın ve iş bulabilmek için alternatif yollar yaratmaya çalışın. Ancak ve ancak bu sayede birinci noktaya yani konumuzun odak noktası olan “FARKLILIĞI YARATMA” noktasına ulaşırsınız. Hiçbir insan hep başarılı olamaz. Hayatta başarılar olduğu gibi başarısızlıklar, yenilgiler de vardır ve doğaldır. İş bulma konusunda uzun süredir iş arıyorsanız ve de iş bulamadıysanız bu lafım size. Kendinizi yıpratmayın, sorun sadece sizden kaynaklanmıyor; sizden kaynaklanan yönler olduğu gibi sizden kaynaklanmayan taraflar da var ve bunların yüzdesi daha fazla. Bu nedenle iş ararken durum ne olursa olsun soğukkanlılığınızı ve rasyonal düşünme yapınızı koruyun.

Bu anlatılanlar sizin iş bulsanız da, çeşitli nedenlerden dolayı bulamasanız da dikkat etmeniz gereken noktalar.Bunları bir öğütden ziyade bu işe gönül vermiş, sizden biraz daha deneyimli bir arkadaşınızın deneyimlerine dayanarak oluşturduğu izlenimleri olarak kabul edin.

 

Yükselme olanakları fazla, bol maaşlı işler dileklerimle.

occonsbanner13